Recenzja II i III Oko Horusa
Druga recenzja, która mi się pdoba, a na końcu link do trzeciej.
Benedict Rutherford powrócił
19 listopada, 2020
„Oko Horusa” to bez wątpienia książką mądra, przemyślana. Znajdziemy w niej śledztwo, które będzie spędzało nam sen z powiek. Klimat w tej historii owiany jest nutką tajemnic i zagadek, które wraz z Rutherfordem będziemy rozwiązywać. Wątek historii Egiptu i śledztwo pełne zagadek są wartością stawiającą tę powieść na półce Najlepszych Interesujących Książek.
Dwadzieścia jeden miesięcy, to sporo czasu. Jednakże warto było czekać na pojawienie się drugiej książki Joli Czemiel.Autorka debiutowała powieścią sensacyjną „Protektor” oraz fenomenalną kreacją jej bohatera czyli Benedicta Rutherforda, który w Londynie otworzył biuro detektywistyczne.
W pierwszej część musiał zmierzyć się z mroczną tajemnicą skrywaną w mumiach. Druga część jego przygód czyli „Oko Horusa” to równie mistrzowska fabuła, którą doskonale autorka wykreowała. To, co sprawia, że nie sposób oderwać się od tej książki, to pomysł stworzenia niebywałej historii.
Pani Jola wraz ze wspomnianym detektywem zabierają nas do Egiptu. Poznajemy również jego historię, i to właśnie jest dodatkowym mocnym punktem, czyniącym tę książkę jeszcze bardziej wartościową. Sięgający po nią czytelnik, nie tylko bierze udział w rozwikłaniu zagadki, lecz przenosi się do innego wymiaru. „Oko Horusa” to bez wątpienia książką mądra, przemyślana. Znajdziemy w niej śledztwo, które będzie spędzało nam sen z powiek. Klimat w tej historii owiany jest nutką tajemnic i zagadek, które wraz z Rutherfordem będziemy rozwiązywać. Ale pamiętajcie nic nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.
Nie da się ukryć, że Pani Jola włożyła wiele pracy i serca w napisanie tej książki. „Oko Horusa” to książka, po przeczytaniu której będziemy zastanawiać się czy istnieje nieśmiertelność? A jeśli tak by było, czy chcielibyśmy mieć taką zdolność?
Autorka porusza historię Hatszepsut, kobiety faraon, która na krótko przed śmiercią spisuje na papirusie swoje przesłanie. Przesłanie, które zawiera odpowiedź na wcześniej postawione pytanie. Czy jest możliwe, by człowiek stał się nieśmiertelny? Pytanie to od wieków pozostaje bez odpowiedzi. Dla wielu naukowców jest zagadką, której poświęcili wiele lat swoich badań. Również przywódcom świata zależy na odnalezieniu tajemnicy nieśmiertelności. Ten temat nie omija również Benedicta Rutherforda.
Do jego rąk trafia wisior w kształcie oka. Jednak to nie koniec, gdyż wkrótce potem zostaje zaproszony przez przyjaciela do Egiptu, który często nazywany jest „grobowcem wszystkich zdobywców”. Tutaj na uroczystym otwarciu Świątyni Miliona Lat detektyw zostaje wplątany w międzynarodową intrygę, w której gra toczy się o rozwiązanie tajemnicy nieśmiertelności. „Oko Horusa” to tak jak wspominałem książka wyjątkowa, przemyślana. Wątek historii Egiptu i śledztwo pełne zagadek są wartością stawiającą tę powieść na półce Najlepszych Interesujących Książek.
Doceniam Panią Jolę, za pomysł oraz serce w napisaniu tej książki. Bo to czuć na każdej stronie. A przyznacie sami, że okładka tej książki jest magiczna, przykuwa uwagę. Ma w sobie moc, która przyciąga nasz wzrok na bardzo długo. I tu słowa uznania należą się Pani Wioli Pierzgalskiej. Natomiast Wydawnictwo Novae Res zasługuje na słowa wdzięczności, że jego nakładem ukazała się druga książka Joli Czemiel. A myślę, że kolejne, to tylko kwestia czasu. Mam nadzieję, że działalność detektywistyczna Benedicta Rutherforda będzie nieśmiertelna. Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje.
Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res.
Przez Tomasz Kosik, Czyt-nik.pl
III.
Ostatnia TawernaLiteratura - książki fantasyRecenzje książek
Wisior w kształcie oka – recenzja powieści „Oko Horusa”
19.01.2021 INES ZAŁĘSKA LITERATURA - KSIĄŻKI FANTASY, RECENZJE KSIĄŻEK